Kliknij tutaj, aby edytować.
Paragraph. Kliknij tutaj, aby edytować.
Kliknij tutaj, aby edytować.
Kliknij tutaj, aby edytować.
Kliknij tutaj, aby edytować.
Kliknij tutaj, aby edytować.
Jakie jest Wasze podejście do omawiania tematów tabu w trakcie zajęć? Unikacie czy wręcz przeciwnie jest to ważny element Waszych lekcji? Jakiś czas temu obejrzałam ten film o nietypowym okazie mody. Pomyslałam, że może warto wykorzystać go jako materiał do zajęć. Lekcję przetestowała moja koleżanka w dwóch swoich grupach licealnych, zadania się sprawdziły, a uczniowie powiedzieli, że szkoda że o takich tematach jak gwałt, śmierć, eutanazja czy aborcja rzadko mówi się w szkole. A co wy sądzicie o poruszaniu tematów tabu na lekcjach języka angielskiego?
Comments
Oto dzieło mojej klasy drugiej: w ramach powtórzenia materiału z podręcznika mieli przygotować po jednej mapie myśli dotyczącej słownictwa i gramatyki. Co z tym zrobiłam?
- powiesiłam mind mapy na tablicy i ścianach sali - uczniowie chodzili, czytali i dopisywali słowa, których według nich brakowało na mapach, mogli tworzyć kolejne odnogi - potem w zeszycie zanotowali po dwa określenia/dwie informacje z każdej mapy, których nie pamiętali - zdjęłam mapy i na tablicy napisałam słowa z map, które podyktowali uczniowie - a potem graliśmy w łapki - dwóch uczniów stało pod tablicą, mówiłam słowo po polsku a oni musieli jak najszybciej dotknąć angielskie tłumaczenie tego słowa - co na podsumowanie? napisz tekst z uzyciem minimum połowy słowek i określeń, które zapisałeś /aś :-) Jak Wam się podoba? Macie inne pomysły, jak wykorzystać mapy pamięci? Co można zmapować? Wszystko! - powtórzyć słownictwo i gramatykę z danego rozdziału lub całego podręcznika, przeanalizować czytankę, nagranie lub film, opracować plan eseju. Tak wiele możliwości, dlatego w tym tygodniu poproś uczniów, żeby stworzyli MAPĘ PAMIĘCI.
Dzisiaj zapraszam do pobierania i wykorzystania gry utrwalającej znajomość too i enough. Gra może być wykorzystana z grupami i parami. Moja grupa (poziom A2+) sprawdziła działanie, razem z wyjaśnieniem gra zajęła około 15 minut. Uczniowie mieli trochę więcej czasu na przygotowanie zdań, grali w grupach 3 i 4-osobowych.
Jak Wam poszło Wyzwanie nr 1? Przypomnę, że zadaniem było zapytanie uczniów o coś pozytywnego, co wydarzyło się w ich życiu. Dzisiaj mam dla Was kolejne WYZWANIE :-) Tym razem poproście uczniów, aby sami wybrali sobie pracę domową. Co to znaczy? Zaproponujcie 2-3 zadania, uczniowie mogą zrobić jedno z nich lub wszystkie, jeśli chcą. Inna wersja to podanie jednego ćwiczenia i poproszenie uczniów, aby zrobili taką ilość przykładów, która według nich jest im potrzebna, żeby zrozumieć dany temat. Celem tego zadania jest pokazywanie uczniom, że powinni brać odpowiedzialność za swoją naukę.
25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jeśli szukasz pomysłu na godzinę wychowawczą w gimnazjum lub szkole średniej, proponuję porozmawiać o ucieczkach młodych ludzi ale także dorosłych, o tym dlaczego ludzie uciekają i jakie są tego konsekwencje. Parę lat temu jeden z uczniów mojej klasy uciekł z domu, wszystko zakończyło się dobrze, ale wciąż pamiętam o tym zdarzeniu. Proponuję wykorzystać materiały przygotowane przez Fundację ITAKA, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. W załącznikach możecie znaleźć przykładowe materiały przygotowane przez ITAKĘ oraz scenariusz zajęć. Przykłady i przebieg lekcji warto dostosować do naszej klasy. Oto moja propozycja: Jest kolejny numer EnglishLand, a w nim mnóstwo ciekawych materiałów do wykorzystania w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Super zespół i super pomysły :-)
Link do pobrania pod zdjęciem. Dzień dobry, za kilka tygodni wakacje, a ja chciałabym zachęcić Was do wzięcia udziału w krótkim wyzwaniu. Co tydzień w niedzielę do końca czerwca będę publikować wyzwanie na dany tydzień. Zadania będą różne, ważne żeby spróbować wykonać je z chociaż jedną grupą czy jednym uczniem w trakcie danego tygodnia. Po co? Żeby się rozwijać, żeby czerpać radość z lekcji, które prowadzimy, żeby nasi uczniowie mieli frajdę z nauki :-) Wyzwanie na ten tydzień dotyczy dostrzegania pozytywnych wydarzeń w życiu. Doceniajmy drobne chwile i uczmy tego naszych uczniów :-)
Dajcie znać, jeśli uda Wam się zrealizować Wyzwanie nr 1 :-) Na profilu FB bloga dostępne są dwa zdjęcia przygotowane z użyciem narzędzia online Changefaces.com. Dla tych, którzy chcieliby wykorzystać ten program, przygotowałam krótką instrukcję. Kliknij na zdjęcie :-) Instructions in English can be found below the photo.
Gadżet potrafi tak wiele zmienić, szczególnie na lekcji. Może wprowadzić radosną atmosferę, zaciekawienie i zainteresowanie. Może służyć jak przedmiot rywalizacji, być wykorzystany do powtórzenia albo wprowadzenia nowego materiału. Dzisiaj chciałabym podzielić się moją subiektywną listą 10 gadżetów, które bardzo przydają się podczas lekcji. Są to proste i sprawdzone przedmioty, które można kupić w większości sklepów papierniczych. Czasami zapominamy o tych gadżetach, a przecież najprostsze rozwiązania bywają najlepsze. Którego z tych gadżetów używasz? A może korzystasz z innych narzędzi? Podziel się swoim pomysłem w komentarzu!
|
TwórcaNazywam się Kasia. Od 14 lat uczę angielskiego. Szukam nowych wyzwań, dlatego ostatnio tworzę materiały, piszę artykuły, jestem mentorem na kursach internetowych dla nauczycieli, sprawdzam matury, piszę egzaminy gimnazjalne, organizuję projekty. Archiwa
January 2021
Kategorie
All
|