Enjoy English
  • Home
  • Blog
  • PODCAST
  • O MNIE
  • PRIVACY POLICY

​

Paragraph. Kliknij tutaj, aby edytować.

Co wiesz o Królowej Wiktorii?

29/10/2017

Komentarze

 
Kilka dni temu poszłam z uczniami do kina na najnowszy film o Królowej Wiktorii pt. Powiernik królowej. Dla mnie był to bardzo udany seans: piekny angielski, ciekawa historia i zabawny humor sytuacyjny. Przed filmem przygotowałam lekcję na temat postaci królowej Wiktorii. Podczas zajęć uczniowie pracują w grupach, korzystają z telefonów i oglądają filmy o królowej, a potem w nowych grupach dzielą się wiedzą i uczą swoich kolegów. Konspekt lekcji zawarty jest na slajdach. Uczniowie na poziomie B2 poradzili sobie bez problemu, uczniowie na A2+ potrzebowali pomocy, ale także z zaangażowaniem odpowiadali na pytania. Zachęcam Was do obejrzenia filmu i przeprowadzenia lekcji kulturowej :-)
​
    
what_do_you_know_about_queen_victoria.pptx
File Size: 532 kb
File Type: pptx
Pobierz plik

Komentarze

Calendar for November

25/10/2017

Komentarze

 
Zbliża się koniec miesiąca, dlatego czas na kolejny kalendarz. Tym razem listopad w kolorze zielonym lub niebieskim :-)
Obraz
november_blue_2017.pdf
File Size: 148 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

november_green_2017.pdf
File Size: 148 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Komentarze

A może by tak slow teaching?

21/10/2017

Komentarze

 
Kiedy przygotowuję się do pracy na kolejny tydzień, zawsze tworzę listę zadań. Zazwyczaj ta lista jest długa, a ja co chwila coś do niej dopisuję: znaleźć, wymyślić, wydrukować, zlaminować. Bardzo lubię planować zajęcia, szykować materiały i szukać inspiracji, ale powoli moje małe mieszkanie staje się przechowalnią gier, kserówek i plakatów do szkoły. Nie twierdzę, żeby takich materiałów nie używać. Ale coraz częściej myślę o tym, że gdzieś w tym biegu szukania materiałów trzeba zwolnić, nie drukować kolejnej kserówki, tylko w inny sposób dać możliwość uczniom przećwiczyć dane zagadnienie.
 
Nie lubię, gdy uczniowie porównują, ile stron książki przerobiliśmy, a ile stron inna grupa. Bo ja to robię inaczej, nie martwię się tym, że aż trzy lekcje poświęcę na jedną stronę z podręcznika. Tyle trzeba? To tak zrobię! Aż mi szkoda, że z niektórymi klasami widzę się tylko dwa razy w tygodniu, tyle jeszcze moglibyśmy poćwiczyć, gdyby tych godzin było więcej. Pracujemy powoli, nie śpieszymy się, dostosowujemy tempo do naszych potrzeb. Ruszam dalej, gdy widzę, że uczniowie rozumieją.
Obraz
​Na stronie koneserzy.pl znalazłam 7 zasad życia zgodnie z filozofią slow. A czy można te zasady wykorzystać w uczeniu i stać się slow teacher? Zobaczmy.

​1.    Nie spiesz się.
Patrz i słuchaj uczniów, zwracaj uwagę na to, czy zrozumieli dany temat. Jeśli widzisz trudności w zrozumieniu zagadnienia, przemyśl, jak je powtórzyć, poszukaj inspiracji, skonsultuj się z kolegami/koleżankami z pracy, może oni mają ciekawe pomysły, a potem za jakiś czas wróć do tego zagadnienia i znowu obserwuj uczniów. Pamiętaj, że nauka języka to nie pogoń, to nie tylko realizacja podręcznika od deski do deski. Nauka to coś więcej, to wychodzenie poza podręcznik i pokazywanie uczniom, że język będzie im przydatny w różnych sytuacjach.

2.    Skup uwagę. 
Zwróć uwagę na ucznia, na jego potrzeby, problemy oraz sukcesy. Pochwal jego wysiłek, zauważ starania i pokazuj, ile już jemu/jej udało się osiągnąć.

3.    Poczuj i zasmakuj. 
Agi Enyedi podczas sesji plenarnej Time as the 4th dimension na konferencji IATEFL Hungary w październiku 2017 zapytała uczestników „Which part of the lesson are you looking forward to?” Poczuj radość z prowadzenia lekcji, zastanów się, na którą część twoich lekcji ty jako nauczyciel będziesz czekać? Na ciekawy początek, a może przygotowałeś coś zaskakującego na zakończenie? A może nie możesz doczekać się, żeby pokazać uczniom ciekawy film? Szukaj takich momentów w lekcjach i zasmakuj przyjemności uczenia.

4.    Delektuj się -  
postępami uczniów i ich radością z nauki, tym ile już potrafią i ile jeszcze się nauczą;
planowaniem pojedynczych lekcji i serii lekcji, składaniem swoich pomysłów w całość.

5.  Postaw na jakość. 
Czasami jedno ćwiczenie, które rozwija uczniów na różnych płaszczyznach jest lepsze niż seria ćwiczeń powtórzeniowych, przy których uczniowie nie muszą myśleć. Czasami ćwiczenia, które ty wymyślisz są lepsze i bardziej odpowiednie dla danej grupy niż te zaoferowane w podręczniku. Pozwól uczniom tworzyć ćwiczenia dla nich samych. Wybieraj zadania i materiały precyzyjnie, szukaj tych najbardziej odpowiednich.

6.    Bądź dokładna(-y). 
To może zająć więcej czasu, ale czasami lepiej poświęcić dłuższą chwilę na porządną informację zwrotną niż postawić ocenę, która wprawdzie pokazuje na jakim poziomie uczeń opanował dane zagadnienie, ale nie pokazuje, nad czym ma jeszcze popracować. Moi uczniowie bardzo często piszą wypracowania nie na ocenę lub w parach. Do każdej takiej pracy dostają komentarz z tym, co zrobili dobrze, co powinni poprawić. Czasami nie chce mi się pisać takiego komentarza, bo w tym czasie sprawdziłabym kolejną prace, ale wiem, że taki feedback zaprocentuje w przyszłości.

7.    Spełniaj się. 
Szukaj nowych pomysłów i dokształcaj się; dla mnie uczestnictwo w szkoleniach i słuchanie innych, poznawanie ich inspiracji i pomysłów jest bardzo ważną częścią mojej pracy jako nauczyciel. Lubię obserwować zajęcia innych nauczycieli i uczyć się od nich nowych rozwiązań, aplikacji czy modyfikacji dobrze mi znanych ćwiczeń. 
Obraz
Co powiecie na takie zasady slow teaching? Czy są możliwe do zrealizowania? A może coś warto jeszcze do nich dodać? Dla mnie idea slow teaching to idea dobrego i rozsądnego uczenia, kiedy nauczyciel z niezliczonych ilości trendów i mód wybiera to, co najbardziej wartościowe i potrzebne dla uczniów. Chodzi też o to, żeby nie przesadzić w żadną stronę, ani z nadmiarem technologii, ani z nadmiarem kserówek ani z nadmiarem slow. Wydaje mi się, że w dobrym uczeniu chodzi o to, żeby szukać pomysłów, czasami tych najprostszych i bazować na tych, które najbardziej się sprawdzają.
 
Te zasady slow teaching współgrają z tegoroczną tematyką konferencji Twist'17. Motyw przewodni to hasło „Rób mniej, aby osiągnąć więcej”. A jak można to zrobić? Stosując kilka prostych zasad:
- spróbuj uczenia bez bajerów i gadżetów
- uporządkuj swoje lekcje
- nie bądź zbieraczem kserówek
- zastanów się, co najlepiej sprawdza się w twojej klasie
- bądź świadomym nauczycielem
- rozwijaj się jako nauczyciel
- daj uczniom czas na uczenie się
- słuchaj uczniów, proś o informację zwrotną.

Jak to zrobić i jak wprowadzić te zasady? Czy w ogóle da się wprowadzić takie zmiany na stałe? Już 26 listopada możesz wziąć udział w konferencji Twist'17, podczas której będziemy próbować znaleźć odpowiedź na te pytania. Zapraszam Cię na konferencję i do spróbowania bycia slow teacher.
Obraz
Komentarze

Halloween: turlane opowieści

16/10/2017

Komentarze

 
Jakiś czas temu przygotowałam grę do wykorzystania na zajęciach dotyczących Halloween - turlane opowieści.
Do gry potrzebna będzie kostka do gry lub aplikacja na telefonie. Uczniowie wyrzucają kostkę 4 razy, za każdym razem oczko odpowiada jednej kolumnie z planszy, zadaniem uczniów jest ułożyć historię, w której pojawią się wszystkie wylosowane elementy.
Jeśli nie poznaliście jeszcze turlanych opowieści, sięgnijcie do mojej pierwszej planszy Rolled stories. 
​Udanej zabawy!
Obraz
turlane_opowieście_halloween.pdf
File Size: 650 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Komentarze

Speaking padlet

9/10/2017

Komentarze

 
Jeśli szukasz pomysłów na zajęcia konwersacyjne, mam nadzieję, że ta lista Ci pomoże. Co tu znajdziesz? Linki do stron z gotowymi pytania do dyskusji podzielonymi na kategorie tematyczne oraz gotowe kserówki. Moje ulubione to https://www.eslconversationquestions.com/ oraz https://www.englishclub.com/
Polecam!
bit.ly/speakingwebsites

Made with Padlet
speaking_websites.pdf
File Size: 202 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Komentarze

EDJ jeszcze raz

1/10/2017

Komentarze

 
Europejski Dzień Języków już za nami, ale przecież każdy dzień i miesiąc jest dobry na promocję języków, dlatego chciałabym zebrać tegoroczne pomysły w całość i umieścić w jednym miejscu. 
Wspólnie z innymi blogerami i nauczycielami udało nam się stowrzyć padlet z mnóstwem pomyłów na gry i działania w ramach Dnia Języków. Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły lub materiały, dodawajcie je do padleta. Dziękuję wszystkim tym, którzy dorzucili swoje pomysły do padleta.

Made with Padlet
W mojej szkole skupiliśmy się na dwóch działaniach. 26 września podczas jednej z przerw zorganizowaliśmy ogólnoszkolnego Kahoota. Pytania dotyczyły języka migowego, niemieckiego, hiszpańskiego, esperanto, portuglaskiego, rosyjskiego i angielskiego.
Obraz
Dodatkowo na drzwiach sal lekcyjnych rozwiesiliśmy 10 pytań zaszyfrowanych w postaci QR kodów, uczniowie musieli znaleźć wszystkie 10 pytań i prawidłowo udzielić odpowiedzi. Poniżej do pobrania wszystkie 10 pytań w postaci QR kodów.
qr_code_quiz.pdf
File Size: 34 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Komentarze

    Twórca

    Nazywam się Kasia. Od 14 lat uczę angielskiego. Szukam nowych wyzwań, dlatego ostatnio tworzę materiały, piszę artykuły, jestem mentorem na kursach internetowych dla nauczycieli, sprawdzam matury, piszę egzaminy gimnazjalne, organizuję projekty.
    Podobno uśmiecham się jak Mona Lisa. ​

    Archiwa

    Styczeń 2021
    Sierpień 2020
    Lipiec 2020
    Czerwiec 2020
    Maj 2020
    Kwiecień 2020
    Marzec 2020
    Luty 2020
    Styczeń 2020
    Grudzień 2019
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Lipiec 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018
    Sierpień 2018
    Czerwiec 2018
    Maj 2018
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Luty 2018
    Styczeń 2018
    Grudzień 2017
    Listopad 2017
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016
    Maj 2016
    Kwiecień 2016

    Kategorie

    Wszystkie
    Blogi Językowe I Kulturowe
    Calendar
    Christmas
    Culture
    Enjoy Being A Teacher
    Film
    Games
    Grammar
    High5
    Materiały
    Matura
    Methodology
    Podcast
    Pronunciation
    Reading
    Speaking
    Ulubione I Użyteczne
    Ulubione I Użyteczne
    Vocabulary
    Wordformation
    Writing

    Kanał RSS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • Blog
  • PODCAST
  • O MNIE
  • PRIVACY POLICY