Enjoy English
  • Home
  • Blog
  • PODCAST
  • O MNIE
  • PRIVACY POLICY

Kliknij tutaj, aby edytować.

​

Paragraph. Kliknij tutaj, aby edytować.
Kliknij tutaj, aby edytować.
Kliknij tutaj, aby edytować.
Kliknij tutaj, aby edytować.
Kliknij tutaj, aby edytować.

Trzy pomysły na czytanie

21/3/2018

Comments

 
Czy widzieliście już wpis na wykorzystanie kostki do pracy z tekstami? Chciałabym przedstawić Wam parę dodatkowych pomysłów na pracę z czytankami, ich ogromnym plusem jest fakt, że nie potrzebują wiele przygotowania ze strony nauczyciela - to uczeń staje się twórcą lekcji. Zapraszam Was do wysłuchania 7 odcinka podcastu Enjoy English.
Obraz
Tekst podcastu: Trzy pomysły na czytanie

Pomysł 1
Wykorzystujemy kostki do gry do wylosowania pytania do tekstu. Możemy wydrukować szablon takiej kostki z pytaniami lub losować cyfry od 1 do 6, każdej cyfrze przypisane jest wtedy jedno pytanie, wylosowana cyfra oznacza numer zadania, które na podstawie tekstu będziemy wykonywać. Przykładowe pytania dotyczące zrozumienia tekstu to: podsumuj tekst, co ci się podoba/nie podoba w tym tekście, czego nauczyłeś się po przeczytaniu tego tekstu. Jeśli czytamy opowiadanie pytanie może dotyczyć bohaterów, fabuły lub miejsca. Wszystkie pytania losowane są przez uczniów.
W podobny sposób możemy omówić słownictwo z czytanki, uczniowie rzucają kostką i wykonują polecenie z kostki, może to być wypisanie trzech dowolnych rzeczowników lub przymiotników albo zdefiniowanie pięciu dowolnych słów. Takie polecenia możemy odpowiednio modyfikować, np. wypisz z tekstu trzy czasowniki, przetłumacz je a potem napisz z nimi zdania. Plusem takiej formy uczenia się słownictwa jest fakt, że to uczniowie wybierają słownictwo, które chcą poznać i się nauczyć. Jeśli chcemy mieć większa kontrolę nad tym, żeby uczniowie w grupie omawiali te same słowa, możemy wylosować zadanie z kostki dla wszystkich uczniów, poprosić uczniów o prace w parach a następnie zaprezentowanie wybranych przez siebie słów i nauczenie ich reszty klasy.
Link do wpisu z szablonem kostki, pytaniami oraz dodatkowymi pomysłami jak przeprowadzić taką lekcję znajdziecie w opisie tego podcastu.

Pomysł 2
Moja druga propozycja na czytanie pozostawia uczniom wolność co do tego, jakie słowa będą chcieli zapamiętać z tekstu oraz rozwija umiejętność pracy w grupie. To zadanie sprawdzi się najlepiej w wypadku tekstów składających się z czterech części. Dzielimy uczniów na cztery grupy, każda grupa odpowiada za jeden fragment tekstu. Podczas pierwszego etapu lekcji uczniowie czytają tekst, omawiają go i ustalają najważniejsze informacje z tekstu, które będą mieli za zadania przekazać dalej. Oprócz tego powinni wybrać też około pięć słów (ilość słów można zmniejszyć lub zwiększyć), które tłumaczą i zapisują na tablicy. Najlepiej jeśli tablica została wcześniej podzielona przez Ciebie na
cztery części, wtedy każda grupa wie, gdzie wpisać swoje słowa. Jeśli mamy więcej niż jedną lekcję, możemy poprosić uczniów, żeby przygotowali krótkie zadania z wybranym słownictwem. W kolejnym etapie lekcji uczniowie po raz kolejny dzielą się na grupy, tym razem w każdej grupie musi być 1 osoba odpowiedzialna za 1 fragment tekstu (czyli w grupie jest tyle osób ile fragmentów tekstu). Uczniowie najpierw prezentują podsumowanie swojego fragmentu, następnie wyjaśniają wybrane przez ich grupę słownictwo. Możemy ustalić limit czasowy (np. minuta na prezentację tekstu plus minuta na omówienie słownictwa), wtedy mamy pewność, że zadanie przebiegnie sprawnie i każdy uczeń będzie miał tyle samo czasu na wykonanie zadania. Jeśli uczniowie przygotowali też zadania ze słownictwem, pozostała część grupy uzupełnia je po omówieniu nowego słownictwa.
 
Pomysł 3
Ten pomysł działa najlepiej, kiedy do tekstu dołączone jest zdjęcie oraz tekst ma interesujący tytuł. Parę lat temu w jednym z podręczników omawiany tekst dotyczył rodziny, która 13 dzieci, do tego dołączone było zdjęcie całej rodziny. Po pierwsze był to ciekawy tekst do dyskusji, ale takie zdjęcie sprowokowało tez wiele pytań dotyczących bohaterów tekstu. Dlatego postanowiłam zrezygnować
z proponowanego zadania z podręcznika. Poprosiłam uczniów, żeby, zanim przeczytali tekst, zastanowili się, czego z tego tekstu chcieliby się dowiedzieć. Wspólnie ustaliliśmy listę około 8-10 pytań. Podczas czytania tekstu szukaliśmy odpowiedzi do pytań, które sami sobie postawiliśmy.
W tekście nie było odpowiedzi do wszystkich pytań, ale nie było to problemem. Na takie pytania uczniowie mogli udzielić sami odpowiedzi zgadując, jaka jest prawda lub poszukać odpowiedzi na to pytanie w Internecie. 
A jakie są Wasze ulubione pomysły na czytanie?
Comments
comments powered by Disqus

    Twórca

    Nazywam się Kasia. Od 14 lat uczę angielskiego. Szukam nowych wyzwań, dlatego ostatnio tworzę materiały, piszę artykuły, jestem mentorem na kursach internetowych dla nauczycieli, sprawdzam matury, piszę egzaminy gimnazjalne, organizuję projekty.
    Podobno uśmiecham się jak Mona Lisa. ​

    Archiwa

    January 2021
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    July 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    August 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    May 2016
    April 2016

    Kategorie

    All
    Blogi Językowe I Kulturowe
    Calendar
    Christmas
    Culture
    Enjoy Being A Teacher
    Film
    Games
    Grammar
    High5
    Materiały
    Matura
    Methodology
    Podcast
    Pronunciation
    Reading
    Speaking
    Ulubione I Użyteczne
    Ulubione I Użyteczne
    Vocabulary
    Wordformation
    Writing

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • Blog
  • PODCAST
  • O MNIE
  • PRIVACY POLICY